Božena Němcová a její život

11. července 2012 v 12:48 | Untitled007 |  Božena Němcová

Nejznámější česká spisovatelka Božena Němcová (rozená Novotná, později Panklová) se narodila 4. února 1820 ve Vídni. O jejím původu se neustále spekuluje. Je totiž možné, že byla dcerou kněžky Kateřiny Zaháňské, ale to jsou opravdu jen spekulace. V sedmnácti letech, tedy roku 1837 byla provdána za Josefa Němce, který byl o 15 let starší a kvůli kterému se neustále stěhovali. Němcová přivedla na svět 4 děti. Syna Hynka, Karla, Jaroslava a dceru Theodoru. Manželství s Němcem nebylo zrovna jednoduché a někdy docházelo i na násilí. Vše završilo úrmtí nejstaršího syna Hynka v roce 1853.
V roce 1861 Němcová odchází od svého manžela a míří do Litomyšle, kde se živí prací pro nakladatele Augustu. Těžká nemoc a finanční nouze ji ale donutí k návratu ke svému manželovi do Prahy, kde také následně 21. ledna 1862 zamře. Božena Němcová je pochována na Vyšehradě spolu se svým synem Karlem a Jaroslavem.

Pokud se chcete o Boženě Němcové dozvědět více, navšivte muzeum v České Skalici ZDE
Knihy ke stažení jsou ZDE
A pokud neradi čtete a radši posloucháte, ZDE najdete povídky ve formátu MP3

Osudy dětí :


Hynek Němec - Narozen roku 1838 v Josefově. V pátnácti letech ho postihla tuberkolóza, na kterou následně 19. října 1853 zemřel.

Karel Němec - Narozen 18. října 1839 v Litomyšli. Studium gymnázia musel pro nemoc ukončit a tak se začal věnovat své nejvetší zálibě a to zahradnictví. Vyučil se zahradníkem v Praze a po sléze absolvoval odbornou praxi v Rakousku. V roce 1870 byl povolán do Královské české zemské hospodářské akademie v Táboře, kde nastoupil jako učitel zahradnictví. V roce 1896 byl jmenován ředitelem Zemského pomologického ústavu v Praze. Ústav vedl úspěšně až do své smrti 3. května 1901. Za svůj život byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství měl tři děti a z druhého čtyři.

Theodora Němcová - Narozena 1841 v Polné. Už od dětství trpí tuberkolózním zánětem mízních uzlin, což způsobuje jizvy na tváři a krku. Theodora začla studovat francouštinu a rok po smrti své matky se stává učitelkou francouského jazyka a ručních prací v Jičíně. Seznámení se ženatým jičínským starostou Václavem Fejfarem, má za následek narození potomka Alfreda Theodora v roce 1883 ve Vinohradech. Theodora si ale potomka nenechá a dá ho na vychování. V roce 1920 Theodora zemřela.

Jaroslav Němec - Narozen 1842 v Praze. V Mnichově krátce studoval malířskou akademii, ale pro nedostatech financí se musel vrátit. Poté působil jako učitel kreslení v Oděse a později se stal ředitelem reálky v Rovně. Roku 1890 se věnoval ovocnářství a jako odborník byl roku 1895 vyslán ruským ministerstvem zemědělství na stáž do USA a Kanady. Po návratu vydal knihu. Roku 1898 odjel do Prahy na léčení, kde také následně zemřel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama